DOĞAL BİR YAŞAM


Doğa aşığı Tapik Dedemin genetiği, Dr. Babamın tıbbı bilgileri ile yeşeren bir ağaç gibi büyüdüm ve ne şehre sığabildim ne de benden beklenen kurumsal firmaların koltuklarına.Yeni doğmuş bembeyaz bir kuzunun, çiçek açan badem ağaçlarının ve meyveye duran zeytinlerin peşinden gider halde buldum kendimi. Bu sırada eşimi koluma takmış, ideallerimi önüme katmış, hayata karşı her zaman olumlu bakan bir yetişkin haline gelmiştim.
IMG_2208
Belki de hayata bu kadar olumlu bakmamın ya da bu kadar doğru bir amaç uğrunda kazanabileceğim tüm maddiyatları bırakabilmiş olmamın arkasında eşimin ve ailemin bana sahip çıkması ve her zaman güvenmiş olmaları yatmakta. Tüm bu güven ve dayanışma beraberinde iş hayatımda da olumlu gelişmeleri getirdi ve kimle görüşmeye gitsem ya ürünlerimden istedi ya da hemen beni sevdiği biri ile tanıştırmak.Sahip olduklarımın gücüyle zorluklar hep bana gelip geçici, sonuçları ise iyi biten macera dolu bir serüven gibi geldi. Derken kolları sıvadık ve bu maceranın içine attık kendimizi.

page2

İnanılmaz bir zenginliğe sahip Datça’da doğal ortamı bozmadan bir üretim gerçekleştirmeye çalıştık, burada beklediğiniz gibi çiftlik evleri ya da büyük bir işletme bulamazsınız. Doğanın özüne en az müdahale edilmiş, içinde sadece bir kıl çadırın bulunduğu otantik, teknolojik her şeyden uzak, insanın kendini bulduğu bir yerden öte değildir yerimiz. Onlarca yıldır tepelerin rüzgarları,  bahşedilen yağmurun suları ile büyüyen zeytin ve badem ağaçları, kendinden en saf hali ile yeşeren kekik, karabaş otu, adaçayı gibi şifalı bitkiler; rüzgar, meltem, mehtap, denizin mis kokusu ve daimi güneşin sunduğu muhteşem bir enerji.

Konumu gereği bu onda birinin değeri bile bana çok büyük bir iş kurabilecek sermayeye sahip, ben de hem Amerikan Robert Kolejde hem de Boğaziçi Üniversitesinde edindiğim tecrübe ve çevre ile kurumsal, önü çok açık işler becerebileceğimi biliyordum. Fakat doğada bulunmak, yeni sağılan bir sütün kaynarken çıkardığı kokunun sıcaklığı, badem ağaçlarının çiçeklerinin gelin gibi tüm Datça yarımadasını sarması, kışın pırasa ıspanak tarlalarının keyfi, yazın domates salatalıkları tarladan çıkarmanın keyfi, özgürce tarlalarda günlerimi geçirmek ve kendi alın terim ile inandığım şeyleri üretmeyi hiçbir şeye değişemedim.

YAZI ASIL

Daha çok genç yaşımda kararımı verdim, İngiltere’deki işimi bıraktım geri geldim ve mezuniyetim ile birlikte hayatımın nasıl olması gerektiğini iyice düşündüm. Bir insan sevdiği işi yapmalı, çünkü iç huzuru hiçbir şeye değişilmez hayatta. Ne zaman ailemi, nasip olursa çocuklarımı düşünsem, keçilerin içinde, kendi özgürlüklerini ve benliklerini tamamen yaşayabilecekleri geniş düzlüklerde düşledim.

Ne tonlarca ürün üretme iddiam var ne de isteyen herkese bir şeyler sunmak ya da satmak, ben kendi lüksümden fedakarlık ederek, daha doğrusu yoğun bir emek vererek, olabilecek en doğal şekilde ürün üretmek için kendi prensiplerimi takip ediyorum. Hiçbir zaman ne değişik sıfatlar altında yanıltıcı ibarelere ya da reklamlarla gerçeklikleri arasında dağlar kadar fark olan firmaların, sağlığı tehdit eden numaralarına kanmadım. Çünkü yaylada beslenen yerli ineğin sütünün, pastörize sütten farkını, tüm gün güneş altında dolaşan bir tavuğun yumurtasının ve etinin, kafeste yaşayan tavuklardan farkını daha çocukluğumdan biliyordum. Uzun ömür vermek için tüm gıdalarda bulunan katkı maddelerinin, doğallıktan çok uzak peynirlerin, yoğurtların, hormondan şişen sebzelerin, sürekli ilaçlanan ağaçların tüm insanlara ve sevdiklerimin sağlığına da zararını üzülerek de olsa oldukça iyi biliyorum.

 ilk sayfa 1

Bu nedenle bunu yaymaktan, daha da önemlisi buna karşı doğru bildiğim şeyleri çevreme yetecek kadar da üretebilmekten başka bir amacım yok. Ben, eşim, büyük ailem, dayılarım, amcalarım, 25 yıllık aile dostlarımızın genç fertleri, gönül bağı ile beni seven Kandıra ve Datça’da birlikte ekim yaptığımız aileler ile doğru bir üretim ve sağlıklı yetişen fertler için savaş ve emek veren bir ekibiz. Daha sağlıklı yetişmeleri için hem bilimsel hem de fiziksel olarak her türlü emeği verdiğim gençlere adadığım ve çocuklarıma miras bırakacağım bir sistemdir bu.

12 sene önce ilk çiftliğimizde başlayan bu macera şimdi tanıdıklarıma şifa sunan bir serüvene dönüştü. Haftalık gönderdiğimiz bilgi maillerine ek olarak faydalı bilgileri de burada paylaşmak, plazalarda ve çevremde ismimi duyup merak eden anne babaları daha da bilgilendirmek, gerçekten doğal bir gıdanın özlemini duyan insanlara bir katkım dokunması için de bu siteyi kurdum.

Doğaya ve doğal olana dönmeye, kışın zeytin ve kış sebzeleri hasadına, yazın badem ve yaz sebzeleri hasadına, kısacası üretmeye ve daha sağlıklı doğal, mevsimsel beslenmeye, tüm ailenizle birlikte gönülden davetlisiniz. En güzel şeyin her zaman doğadan geldiğini, sizin her zaman daha iyileri için bir tercihinizin olduğunu hiçbir zaman unutmamanız dileği ile…

Sevgiler,

Murat Tapik

10 thoughts on “DOĞAL BİR YAŞAM”

 1. Adaşım,
  Geçen hafta DATÇA ibaresini görür görmez girdiğim işyerinizde aslında karşılaştığım manzara büyük bir ışık idi.
  Babanızın iki eli içinde elim varken bana gönül dostluğunu anlatmaya başlaması, sizin eşiniz ve DATÇA isimli köpeğinizle resminiz ve – içi dışı bir baba oğul- görüntünüzden etkilendim. Akşamında da sebzeler için eşimle koşup geldik. Zaten DATÇA ya bir gün yerleşmeliyiz diyen biri idim. Olayın DATÇA dışındaki boyutlarını da daha iyi görmeye başlıyorum.
  Bu yaz kısmet olursa mutlaka çiftlikte bir çay içmeliyiz. Daha uzun konuşmalıyız. Yolunuz hep açık olsun.

 2. bu yol insanlık adına yapılmış en yüksek değerde etkinlik .sizi kutluyorum.

 3. Selam genç girişimci, bilmem bizi hatırladın mı çocuklarımız babanın elinde büyüdü sen o zamanlar lisedeydin şimdi koca bir adam olmuşsun yuva kurmuşsun çok duygulandım ve sevindim babana ve annene layık bir evlat olmuşsun tebrik ediyorum inşallah bizim çocuklarımızda senin gibi kararlı ne istediğini bilen ve o istedikleri doğrultusunda hayatlarına yol çizen bireyler olurlar. Babanın doğaya tutkusunu biliyorduk bize her geldiğimizde doğal ürünlerinde ikram ediyordu annenin kızılcık şerbetinin tadı hala damağımızda seninde bu yolda ilerlemen ve bunu meslek haline getirmen çok güzel ve faydalı olmuş hala hatırlamadıysan eşim o zamanlar marlboroda çalışıyordu baban belki anımsatır sana sonsuz sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Kısmet olursa babanı ziyarete geleceğiz o zaman seni ve ablanıda görmek isteriz. sevgiyel kal….

 4. Sevgili öğrencim, doğa dostum ve doğal besin kaynağım Murat,

  Sana çok teşekür etmek istiyorum, ayrıca seni yetiştiren babana ve esin kaynağın Tapik dedene de sonsuz teşekkürler.

  Uzun zamandır bize sağladığın doğal, sağlıklı yiyecekler ile doğa ile kopan bağımızı onarmamıza yardım ettiniz. Sayenizde, mevsiminde yiyecekler tüketmeye, lezzetli, nefis köy yoğurtları ve yumurtaları yemeye başladık.

  Yukarıda yazdıklarını ve haftalık bildirimleri okuyunca, uzun zamandır hayalini kurduğum, çocukluğumun geçtiği yaylaya gidip yerleşesim geliyor. Bizim için şimdilik bu biraz zor görünüyor ama seni bu kararı alma cesaretinden dolayı kutluyorum.

  Bu işi severek ve isteyerek yapmanızı, ürünlerinizi bizler ile paylaşmanızı, ayrıca yerli tohumlara sahip çıkmanızı da çok takdir ediyorum.

  Umarım sen de, yeni yetişen gençlere esin kaynağı olursun.

  Sevgiler.

 5. First off, I would like to say the service that Murat provides is not only consistent but something that I do not know what I would do without! Murat and his crew are kind, considerate and provide only the best products they have to offer. In an age where we have no idea how far or where our food comes from, it is a blessing and reassurance the mission that Murat and his farm provides “local food that benefits the body and the mind.”

  Having visited his farm just outside of istanbul and meeting those that harvest the food that I order, gave me the confidence that ordering from Murat not only benefits me, but the farmers as well.

  Let’s now talk about the food! I can easily say that most if not all of the products I have ordered have been fresh, delicious, and home grown. From the olive oil, to the almonds, to the spinach, to the fresh garlic, the list goes on and on. Murat has provided me with the ingredients to continue to maintain a healthy lifestyle. The food comes on time and is handled with care and picked from the ground with love.

  Murat’s services are easily one of the best I found in Istanbul with reasonable and low prices. I am proud not only to serve his business, but even more proud as a Robert College teacher to see our Alumni doing great and amazing things for themselves but more importantly for the greater community.

  If you have not already, contact Murat and check it all out for yourself!

  Best,

  Greg Pinto

 6. Murat,
  Thank you so much for hosting the Robert College crew last weekend! It was a magical time. You all were such wonderful hosts. The food, atmosphere, and scenery were all spectacular. Thanks so much for sharing such a special place.

 7. Murat bey ve sevgili eşi
  Öncelikle diğer yorumları okuduğumda “pek cok şeyi ne güzel anlatmışlar bu güzel cümlelerden sonra ben ne yazabilirim ki” diyerek boynumun bükuldugunu itiraf etmek istiyorum. Saygıdeğer babanız Hüseyin beyin bizde cok özel bir yeri vardır. Sülalemizde 19 sene sonra olan bir bebeği kucağımıza aldığımızda nasıl buyutecegimizden bi haberdik. Kendisine güvendik ve asla pişman olmadık. Şimdi ise onun bize öğrettiklerinde bayrağı sizin teslim aldığınıza inanıyoruz. Huzur ve güvenle sizi takip ediyoruz. Rabb’ime sizleri karşımiza çıkarttığı i cin hamd ediyoruz. İnsaallah o güzel çiftliğinizi ziyaret etmek arzumuz. Bizim icin beslenme de siradanlasmak üzereyken bu çiftliği kurdunuz, sizden koli her geldiginde bakalım bizim icin ne süpriz var diyerek acıyoruz. Ne kadar sipariş versekte Rabbim bizler icin ne sunmuş diyoruz. İnanin muhteşem bir duygu. Dilerim bizlere vesile olduğunuz bu duygunun kat be katı guzellikleri Rabbim size ikram etsin en içten tesekkur ve saygilarimizla……

 8. Murat,

  Tebrik ederim seni. Bir gün senle konuşurken Intel’de ya da Google’da çalışmak istediğini söylemiştin. O kadar güzel bir şey yapmışsın ki ideallerin sadece makam mevki süslü ünvanlar olamayacağını bu şekilde de insan hayatının gayet güzel idame edilebileceğini ispatlamışsın. Yürekten tebrikler inşaallah bir gün ziyaretine gelir bu güzel ortamı yerinde yaşama şansı buluruz. Allah bahtını açık etsin.

  Selametle,

  Nurullah

 9. Sevgili Murat ve Güzel Ailesi,

  Cumartesi günü oğlum Ömer ile ile birlikte Robert Kolejin “Çılgın Çiftlik” etkinliği sayesinde sizin gibi güzel insanları tanıma şansına ulaştık. Çocukların ağaçları tanımadığı,solucanları görmediği hatta tezek kokusunu bile bilmediği bu dönemde doğanın insanoğluna sunduğu tüm zenginlikleri bizlerle paylaşan bu güzel aileye çok teşekkür ediyoruz.
  Ben doğa aşığı bir insanım, oğlumu da doğaya saygılı, onu seven ve koruyan bir birey olarak yetiştirmeye çalışıyorum. Umarım en büyük zenginliğimizi korumayı ve ona iyi bakmayı çocuklarına öğretecek ebeveyn sayısı da her geçen gün artar.
  Enfes bir Kızılcık şerbeti (Bugüne kadar ağzıma bile sürmediğim), mis gibi kokan domates ve salatalık, karpuz gibi kokan şeker gibi bir karpuz ve tadı hala damağımda olan revani. Emeği geçen tüm aile fertlerine güler yüzünüz ve misafirperverliğiniz için bir kez daha çok teşekkür ederiz. Ellerinize sağlık.
  Mevsimsel sebze ve meyve ,ev yapımı reçellerin kısacası sunduğunuz tüm doğal lezzetlerin listesini dört gözle bekliyoruz. :-)))

  Sevgiyle kalın,

  Neslihan & Ömer GÜRSOY

 10. Murat bey yazınızdan anladığım kadarı ile bu işi çok severek yapıyorsunuz.
  Sizin bu çiftliğinizin ürünlerine nasıl ulaşabilirim? İstanbul a gönderiniz var mı? Maalesef biz burada sunii gıdalar tüketiyoruz
  dr lale yeprem

Bir Cevap Yazın