“Beyaz Lahana Sarması”

yyy

Gerekli Malzemeler:

Orta büyüklükte beyaz lahana

400 gram kıyma

2 adet soğan

2 diş sarımsak

Maydanoz

Özel Sosumuz için ise:

Kırmızı pul biber

Karabiber ve tuz

Limon

Domates salçası

***

Beyaz lahana sağlıklı bir kış sebzesi, sarması da gerçekten çok lezzetli oluyor. Karadeniz bölgesinin yöresel tatlarından biri… Pişirmesi de bir o kadar zevkli.

Tarifimizin aşamalarına gelirsek;

Lahananın göbeğini çıkarıp yapraklarını ayırdıktan sonra büyükçe bir tencereye bol su ve tuz koyarak kaynamasını bekliyoruz. Kaynayan suda lahana yapraklarını haşlıyoruz. Haşlanan yaprakları sıcak sudan aldıktan sonra soğuk suya koyarak pişmesini durduruyoruz. Sarılacak küçük parçaları özenle hazırlamamız gerekiyor ki piştikten sonra sunumumuz da güzel olsun.  🙂

Beyaz lahanalarımız artık sarılmaya hazır hale geldiler ve artık sarmanın içini hazırlamaya başlayabiliriz. Kıymaya, ince kıydığımız soğan ve sarımsağı ekliyoruz. Salça, tuz, karabiber ve maydanozu da ilave ediyoruz.  Karışımın eşit şekilde karıştığından emin olmalıyız.

Ve son olarak;

Küçük parçalara ayırdığımız lahanaları ince ince sarmaya başlıyoruz. Lahanaları sarma işlemi bitirdikten sonra size çok özel bir sos tarifi vereceğim : ) Limon suyu, domates salçası ve kırmızı pul biber karışımını birazda içme suyu ile sos kıvamına getirerek sarmaların üzerine bir güzel döküyoruz.

Beyaz lahana sarmalarımızı dizdiğimiz tenceremize su ilave ederek orta ateşte pişiyoruz. Ben genelde döküm tencere tercih ediyorum, lahananın lezzetini daha da arttırıyor.

Şimdiden herkese afiyet olsun.

Her şeyi mevsiminde yemek ayrı bir güzel 😉

Ayşin Korucu