“Etli ve Zeytinyağlı Enginar Dolması”

“Kat Kat Yapraklar ile Bezenir, Mor Püskülü Başında Salınır, Kalbinde Sana Bana Şifa Taşır” Bilin Bakalım Bu Ne?
Tabii ki de Enginar 😉

Etli Enginar Dolması (1 adet için) :

Yarım çay bardağı pirinç

Yaklaşık 200-250 gr kıyma

2-3 çorba kaşığı taze soğan

4 çorba kaşığı dereotu

Karabiber ve tuz

2 yemek kaşığı tereyağ ve tereyağ ile birlikte göz kararı zeytinyağ

****

Zeytinyağlı Enginar Dolması (4 adet için) :

1 su bardağı pirinç

1 büyük baş kuru soğan

Yarım su bardağı taze soğan

Yarım su bardağı dereotu

Karabiber ve tuz

3-4 çorba kaşığı kadar Zeytinyağ

Etli Enginar Dolmamızı Hazırlarken:

Enginarın sapını kesiyoruz ama atmıyoruz çünkü sap kısmı da yeniyor. Kenar yeşil dış kısımlarını keserek iç beyaz kısmını çıkarıyoruz ve limonlu suyumuza atıyoruz.

Enginarın alt kısmındaki ilk yapraklar sert olduğu için pek yenmez o yaprakları da elimizle koparıyoruz ya da mutfak makası ile de kesebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparken eliniz enginar koksun istemiyorsanız eldiven kullanabilirsiniz 😉

Enginarımızın baş kısmından iki parmak ölçerek üstünden kesiyoruz. Bu aşamada biraz dikkatli olmamız gerekiyor.

Baş kısmını kestikten sonra içerisinde bulunan çiçek kısmını da etrafında bulunan yaprakları elimizle açarak içini rahat bir şekilde temizleyebiliriz. Ve bıçakla açtığımız çiçek kısmının diplerine kabak oyar gibi kesikler atıyoruz ki kolayca iç kısmını temizleyebilelim.

İlk önce mor yaprakları ve iç kısımdaki çiçeği aldıktan sonra kaşık yardımıyla tüy kısmını güzelce temizliyoruz. Tüyleri alırken kaşığı bastırmaktan korkmayın 🙂 Tüy kısmını da iyice temizledikten sonra enginarımız kararmasın diye iç kısmına limon sürüyoruz ve baş aşağı bir şekilde limon suya koyuyoruz. Enginarımız doldurulmak üzere hazır 😉 Sıra geldi iç kısmına…

Zeytinyağ ve tereyağında taze soğanları kavurduktan sonra kıymayı ekliyoruz. Kıymalarımız piştikten sonra yarım çay bardağı pirincimizi ekliyoruz. Ve son olarak ince doğranmış dereotumuzu da ekliyoruz. Karabiber ve tuzumu da unutmuyoruz. İçimiz hazır olduğunda tüm malzeme bitene kadar enginarımızın içini dolduruyoruz.  Tenceremizin içerisine bir güzel yerleştiriyoruz. Sapını da koymayı unutmuyoruz. Tenceremizin dibine üçte biri kadar sıcak su koyuyoruz ki enginar dolmamız suyun buharında orta ateşte güzelce pişsin. Yaklaşık 45-50 dakikada pirincimiz pişene kadar ocaktan almıyoruz. Pirinçlerimizin piştiğini gördüğümüzde enginar dolmamız pişmiş demektir artık servis edebiliriz 😉
Ağız tadıyla, sağlıklı ve bol bereketli sofralarınız olması dileği ile…