“Kara Lahana Sarması”

photo2 kopya

Karadeniz bölgesinin yöresel lezzetlerine devam..

Bizim çok vakit alıyor diye ancak özel günlerde yaptığımız sarmalar Karadeniz kadınları için beş dakikalık iş : )  Hangi köye hangi eve giderseniz gidin tencerelerin birinden birinde muhakkak lahana sarması çıkar; yarmalı mı isterseniz kıymalı mı, oh mis gibi.

Kara lahanadan çok besleyici bir sebze C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Pişirirken kokusu pek hoş olmasa da sarmasını özellikle çocuklara severek yedirebilirsiniz. 😉

Kara Lahana sarmamız için gerekli malzemeler: 

2 demet kara lahana ve kara lahana sapı

250gr. Kıyma

2 adet soğan

2 adet patates

1 kahve fincanı yerli pirinç

1/2 demet maydanoz

2 yemek kaşığı domates salçası

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yerli mısırdan öğütülmüş mısır unu

Doğal kaya tuzu

Karabiber

 ***

Malzemeleriniz hazırsa kolları sıvamaya başlayalım : )

Kara lahanaları öncelikle bir güzel saplarından ayıralım ve sıcak suda haşlayalım. (Aman Dikkat! Kara lahanaları hafif diriliğini kaybedecek kadar haşlayalım) Hemen ardından soğuk suya alarak pişmesini durduralım. Birbirinden ayırdığımız kara lahananın sap kısımlarını ise kibrit büyüklüğünde doğrayalım, birazdan işimize çok yarayacak ; )

 Patatesleri de daire şeklinde doğrayıp bir kenara koyalım.

Şimdi gelelim sarmamızın içini hazırlamaya…

Bir kabin içine ince kıyılmış soğan, kıyma, maydanoz, pirinç,1 yemek kaşığı domates salçası, tuz, karabiber ve 1/2 bardak su ve mısır unu ekleyip karıştırıyoruz. Teker teker açtığımız lahana yapraklarının içine arzu ettiğiniz  kadar –ama hafif dolgunca olacak şekilde- hazırladığınız iç malzemesinden koyarak sarıyoruz.

Lahanaları iç malzemeniz yettiği kadar sardıktan sonra artık tencereye dizebilirsiniz. AMA! Sarmalarımızı dizmeden önce yapmamız gereken bir şey daha var. Patatesler ve lahananın saplarını unuttuk! Boşuna doğramadık tabi onları… Tencerenin dibine öncelikle daire şeklinde doğradığımız patatesleri ardından da kara lahana saplarını diziyoruz ki sarmalarımız YANMASIN! 🙂

Bir güzel dizdiğimiz sarmaların üzerine de iki bardak su ilave ederek lahana yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.

Peki sonra mı?

Tabi ki de afiyetle yiyoruz : )

Geleneksel, sağlıklı ve lezzetli tarifleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

-Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun-

Ayşin Korucu

(Düzenleyen: Gamze Tapik)