“Nar Ekşili Pazı Sarması& Manda Yoğurtlu Cacık”

 

NAR GÖRSEL kopya 

Gerekli Malzemeler:

Tas değirmen Bulguru-nar eksisi-maydanoz-kırmızı soğan-kışlık için hazırlanmış yaz domatesleri-az yağlı kıyma-tuz-karabiber-pazı-nar tanesi-manda yoğurdu-taze soğan-

***

Nar eksili pazı dolması kış günlerinde sofraya konulan inanılmaz bir lezzet! Açıkçası bu dolmayı pişirmeye bayılıyorum..Tas değirmen bulguru,odun ateşinde elde edilmiş nar eksisi ,kırmızı soğan ve diğer tüm malzemeler bu yemeği bir vitamin deposuna ve lezzete dönüştürüyor..

Kıyma,tas değirmen bulguru,kırmızı soğan,nar eksisi,maydanoz,nar tanesi,domates tuz ve karabiberi harmanlıyoruz..Pazı yapraklarını tencerede haşlıyoruz,fazla haşlamayın yoksa sararken zorlanırsınız..Haşlamasını durdurmak için soğuk suya almanızı tavsiye ederim ..Pazıları hazırladığımız karışımla doldurup tencereye diziyoruz.Tüm pazılar sarıldıktan sonra ‘dolma tasını ‘üstüne koyuyoruz. Yeteri miktarda su koyduktan sonra kısık ateşte yarim saat kadar pişiriyoruz ..

Pazıları servis tabağına aldığımızda nar eksisi ve nar tanesi ile süslüyoruz..

Dolmanın yanına manda yoğurdundan cacık yaptım..Evet ama salatalık kullanmadım.Neden?Çünkü kisin salatalık yemiyoruz ;)Ben bunun yerine taze soğan ve marul kullandım…Datça Murat Çiftliğinden temin edeceğiniz manda yoğurdunun lezzetine doyum olmadığı kesin içine ince kıydığınız taze soğan ve marulu da ekleyip az tuz ile kış cacığımızın ön hazırlığını tamamlamış oluyoruz.Ben tabaklara aldığımız cacığın üstüne nar eksisi,nar  tanesi ve kıyılmış taze soğan koyuyorum.İnanın çok lezzetli oluyor.

Bu lezzetleri denemeniz ve tadına bayılmanızı diliyorum. : )

Ayşin Korucu