“Sütlaç”

3 kopyatek1 

Gerekli Malzemeler:

2 litre sut -2 çay bardağı pirinç-1 paket vanilya-2 su bardaki toz seker-tarçın

***

Sütlacın lezzeti mükemmel oldu bunun en önemli sebebi sütümüzün yeni sağılmış sütten yapılmış olmasıydı. Sütlacın diğer özelliği ise pirincin kendi özüyle pişmesi herhangi bir yardımcı malzemeden faydalanmadım. Pirinç unu veya buğday nişastası kullanmıyorum. Eve, bu işlem biraz sabır gerektiriyor ama sütlaç bir o kadar da lezzetli oluyor.

Pirinci yıkıyoruz ve 1 e 1 ölçüde suyla haşlamaya başlıyoruz. Kaynattığımız sütü yavaş yavaş ekliyoruz. Pirinç özleşinceye kadar ağır ağır karıştırıyoruz. Sağılmış sütle yaptığımızda kaymaklaşma gerçekleşecektir. Kaymaklaştıktan sonra sekerini ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.

Vanilya tozunu ekliyoruz ve tabaklara servis yapıyoruz. Soğumaya başladığında arzuya göre tarçın serpiyoruz. Bu güzel tatlı Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır, afiyet olsun…

Pirincimiz sarı kılçık pirinci Kastamonu’dan!

Gerçekten bu bile sütlacın kalitesini değiştiriyor. Aslında tarifi okurken ulaşması ve öğrenmesi zormuş gibi gelen ürünleri Datça Murat Çiftliğinde bulmak mümkün. Zaten zamanla ülkemizde yetişen sağlıklı ürünler konusunda bilinçlendiğinizi de göreceksiniz.

Bir sonraki tarifte görüşmek üzere…

Ayşin Korucu